Podłoże pod płytki

Ocena i przygotowanie podłoża, od tego zależy jak długo będą służyć okładziny.

Flizowanie, podłoże pod płytki.

Najważniejsza czynność przy wykańczaniu powierzchni płytkami to prawidłowa ocena podłoża. Od typu i stanu podłoża zależy dobór materiałów i technologii wykonania czy stosowanych rozwiązań. I nie ma tu znaczenia czy są to nowe czy stare ściany i posadzki. Dobry specjalista weźmie pod uwagę nie tylko to w jakim stanie jest podłoże pod płytki, czy podłoże pod okładziny , ale postara się również uwzględnić jak będzie ono pracowało w czasie. Przewidzenie pewnych kwestii jest kluczowe dla tego jak długo będą mogli Państwo użytkować okładziny. O ile w kwestii wyboru płytek czy nawet fugi nie ma przeciwwskazań by Państwo brali to na swoje barki, tak w kwestii oceny podłoża silnie rekomenduję konsultację z fachowcem lub specjalistą posiadającym odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.Niejednokrotnie w trakcie doradztwa u klienta okazywało się że wykonawca nie uwzględnił jakiegoś czynnika lub źle dobrał technologię wykonania, jednak że sytuacje te miały miejsce na etapie wyboru wykonawcy i kończyło się zazwyczaj na zmianie materiału lub technologii wykonania, czyli bez dodatkowych kosztów w postaci konieczności poprawy prac.

Przed wykonaniem okładziny i zakupieniem materiałów ocena podłoża to minimum ocena jego czystości,stabilności,chłonności,przyczepności oraz równości. Odpowiedni dobór technologii wykonania oraz materiałów musi zapewnić te kryteria.

W budownictwie obowiązuje zasada warstw. Warstwa słabsza nanoszona jest na warstwę mocniejszą a nie na odwrót, a to rodzi problemy np. gdy tynk jest słabszy niż klej na jakim mocujemy okładzinę.

Nowe ściany, posadzki pod płytki.

Wydawać by się mogło że nowe ściany czy posadzki to podłoże pod płytki sprawiające najmniej problemów, wręcz nie wymagające uwagi.

Takie podejście może być niestety opłakane w skutkach. Obecnie proces budowlany często prowadzony jest tak szybko że niestety nie zawsze prace zostają wykonane prawidłowo, a podłoża nie są prawidłowo sezonowane.

Na nowych ścianach fragmenty mogą być odparzone a wylewki spękane.

Pęknięcia wylewek nie widoczne gołym okiem objawiają się dopiero na etapie gruntowania, ale można je uwidocznić poprzez zwilżenie podłoża.

Dosyć często spotyka się nie właściwe wykonanie dylatacji lub ich brak.

Wylewki z ogrzewaniem podłogowym, często nie są formatowane, ogrzewanie podłogowe nie było uruchomione wcześniej.

Inaczej dobiera się materiały i technologię wykonania do tynków cementowych a inaczej do tynków na bazie hydratu/siarczanu wapnia ( gipsowych). Podłoże na zewnątrz również będzie inaczej przygotowane pod okładziny,niezależnie czy będzie to kamień czy płytka.

NIE wyklejamy okładziny na pomalowane ściany, nawet jeśli są to ściany nowe. Powłokę malarską należy usunąć.

kamień-naturalny-dekoracje-ogrodowe-okładzina-grila-podłoże

Okładziny zewnętrzne muszą mieć odpowiednio przygotowane podłoże

pęknięcia-wylewki-podłoże-pod-płytki

Spękana wylewka jest podłożem krytycznym.

Podłoża krytyczne pod płytki.

Podłożem krytycznym jest podłoże poziome lub pionowe, które narażone jest na występowanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, występowanie dużych obciążeń lub naprężeń, w tym tych związanych z rozszerzalnością termiczną materiałów ale i obciążeniem wodą, lub też wynikającą z właściwości podłoża odkształcalnością. Upraszczając balkony, tarasy, okładziny na podłożu drewnianym czy z płyt OSB, są bez wątpienia podłożem krytycznym. Podobnie należy traktować odpływ liniowy wykonany w wylewce, elewacje czy schody wejściowe do domów, oraz elementy dekoracyjne jak donice wykładane płytkami czy imitacją kamienia, oraz ogrodzenia.

Posadzki z ogrzewaniem podłogowym, zwłaszcza gdy dylatacje nie są wykonane prawidłowo również są podłożem krytycznym.

Podłoża takie wymagają wyjątkowo starannego doboru materiałów oraz technologii wykonania.

 

Naprawa podłoży pod płytki.

Naprawa podłoża ma za zadanie uzyskanie odpowiednich parametrów, tak by ułożenie okładziny było możliwe. W przypadku nowych podłoży gdzie nie ma widocznych uszkodzeń zazwyczaj mamy do czynienia z przygotowaniem podłoża. Dobór odpowiednich preparatów gruntujących jest podstawowym elementem. Nie jest obojętne jaki grunt zastosujemy do danego podłoża.

Grunty regulujące chłonność, grunty głęboko penetrujące, wzmacniające,wytwarzające warstwę szczepną lub odcinającą. Każdy z nich dedykowany jest do osiągnięcia innego efektu, a ich dobór zależy od oględzin podłoża.

W przypadku spękań podłoża do dyspozycji mamy żywice reaktywne popularnie nazywane epoksydami oraz system spajania pęknięć. Co ważne popularne wśród części fachowców „łatanie” pęknięć klejem, nawet o wysokich parametrach nic nie da i pęknięcie będzie występowało nadal w tym samym miejscu a najpewniej przejdzie również na okładzinę.

naprawa-pęknięć-wylewki

Naprawa pęknięć wylewki.

flizowanie-podłoże-pod-płytki

Ocena podłoża jest kluczowa dla dalszych prac.

K Ryzyko związane z podłożem, flizowanie.

Prawidłowa ocena podłoża da nam odpowiedź nie tylko na pytanie jaką technologię zastosować do przygotowania podłoża lub jego naprawy ale i czy jest ona w ogóle sensowna. Wykonując flizowanie na terenie Krakowa lub konsultacje czasem mam do czynienia z sytuacją gdy naprawa podłoża nie jest uzasadniona ekonomicznie bo taniej lub pewniej wyjdzie wykonać podłoże od nowa. Wykonanie od nowa tynków czy wylewek/ jastrychów podłogowych niejednokrotnie jest jedynym rozwiązaniem. W kontekście naprawy podłoża w takim wypadku konieczne jest przestrzeganie wymaganych przez producenta wytycznych odnośnie sezonowania. Zazwyczaj jest to 28 dni w przypadku wylewek oraz tynków tradycyjnych. W przypadkach gdy konieczne jest wcześniejsze wykonanie prac mamy możliwość dobrania materiałów które skrócą ten czas do kilku dni. Dostępne są zarówno zaprawy wyrównujące o krótkim czasie dojrzewania jak i kleje pozwalające na układanie płytek na nie w pełni wysezonowane podłoże.

Ze względu na filtry antyspam uprzejmie proszę w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub sms, co gwarantuje pewny i szybki kontakt.

KONTAKT:

tel: 507740632

e-mail zrb33@interia.pl

Strona wykonana i prowadzona przez ZRB Tomasz Major zrb33@interia.pl

tel 507740632 Strona zawiera informacje będące połączeniem doświadczenia zawodowego ,wiedzy zdobytej w trakcie licznych szkoleń, oraz zdjęcia będące własnością ZRB Tomasz Major.

Zdjęcia oraz teksty zamieszczone na stronie możesz kopiować oraz przetwarzać pod warunkiem podania adresu strony www.flizowanie.com