KLEJ DO PŁYTEK

Na etapie zakupu płytek stajemy przed pytaniem jaki klej do płytek.Wbrew pozorom od tej odpowiedzi dużo zależy...

KLEJ DO PŁYTEK.

Wbrew pozorom pytanie to przerasta często wielu wykonawców, a co dopiero inwestora, który nie musi mieć fachowej wiedzy.

Nie właściwy dobór kleju do płytek, przekroczenie grubości dopuszczalnej warstwy kleju pod płytką, czy przekroczenie dopuszczalnego wymiaru przyklejanej okładziny, to najczęściej spotykane przyczyny pękania okładziny czy odpadania płytek.

Kierując się tylko ceną można popełnić błąd ,a dzięki mnogości produktów dostępnych na ryku kwestia zakupu właściwie dobranego kleju to najczęściej różnica kilku złotych.

Często przez sprzedawców czy samych wykonawców rekomendowany jest konkretny producent chemii budowlanej, tymczasem co akurat ważne dla Państwa w kontekście ceny kleje podzielone mamy na klasy i niezależnie od producenta klej jeśli znajduje się w danej klasie musi spełniać określone parametry. W ramach danej klasy możemy mieć kilka produktów różniących się parametrami takimi jak wymiar okładziny jaką można przykleić na danym produkcie czy grubość warstwy klejowej.

W tym temacie nie da się niestety uciec od aspektów technicznych, to też na końcu opiszę klasy klejów.

Klej do płytek dobieramy zestawiając rodzaj i wymiar okładziny, rodzaj podłoża oraz miejsca ułożenia. Najlepiej by to fachowiec przedstawił Państwu kilka propozycji.

Dla czego potrzebna jest tu fachowa wiedza? Nie myślimy o tym lub nie wiemy, ale posadzka o dł 6 metrów o temperaturze 10 stopni, po włączeniu ogrzewania podłogowego nagrzana do 55 stopni rozszerzy się o 2,4mm. Płyta żelbetowa na tarasie o dł 6 metrów, gdzie zakres temperatur to -30 stopni zimą a 60 stopni latem rozszerza się w zakresie 5,4mm.

Klej i reszta technologii musi zostać odpowiednio dobrana by nie doszło do uszkodzeń, a rozszerzalność termiczna materiałów to tylko jeden z czynników mających wpływ na dobór materiałów i samą technologię wykonania.

Każdy klej dostępny na ryku posiada kartę techniczną dostępną na stronie producenta gdzie znajdziemy bardziej rozszerzony niż na opakowaniu opis produktu i jego parametrów.

 

Kleje do płytek - rodzaje.

Jeśli chodzi o przyklejanie okładzin ceramicznych i kamiennych do dyspozycji mamy trzy rodzaje klejów. Najbardziej dostępne i popularne zaprawy klejowe oznaczone literą C na opakowaniu. Następnie kleje dyspersyjne oznaczone literą D i oznaczone literą R kleje na bazie żywic reaktywnych określane potocznie jako epoksydowe. Tylko odpowiedni dobór kleju sprawi że okładzina np. kominka będzie służyła latami.

flizowanie-kraków-kominek-w-kamieniu

Kominek to miejsce gdzie dobieramy klej nie tylko do okładziny ale i do obciażenia jakiemu podlega.

studnia-wykładana-kamieniem-flizowanie-kraków-okładziny-zewnętrzne

Dobrze dobrana klasa kleju gwarantuje że okładzina będzie służyć latami.

KLASA kleju do płytek.

Oznaczenia danej klasy kleju są dla nas bardzo pomocne, o ile wiemy jak je czytać. Cyfry zawarte przy określeniu klasy kleju to odpowiednio 1 dla klejów normalnie wiążących (podstawowych), oraz 2 dla klejów o podwyższonych parametrach. Określają one również klasę przyczepności, litery określają dodatkowe parametry np. T oznacza zmniejszony spływ, E wydłużony czas otwarty (czas po którym pojawia się na rozprowadzonym kleju naskórek), F oznacza klej szybko wiążący. S1 to oznaczenie kleju odkształcalnego (nie mylić z elastycznym bo to dwa różne parametry), S2 oznacza wysoką odkształcalność.

Oznaczenie kleju to kombinacja typu i klasy kleju czyli jeśli na opakowaniu widzimy C1T oznacza to klej cementowy normalnie wiążący o zmniejszonym spływie (nadający się do układania „od góry”. Gdy mamy C2 TF wiemy że jest to klej cementowy o podwyższonych parametrach, zmniejszonym spływie i do tego szybkowiążący. Gdy w opisie będzie C2TF S1 dodatkowo będzie to klej odkształcalny. Odpowiedni dobór klasy kleju jest niezbędny szczególnie w przypadku kleju stosowanego na zewnątrz.

Klej elastyczny a Klej odkształcalny.

Te dwa określenia zwłaszcza jeśli chodzi o oznaczenia są często mylone lub mieszane nawet przez część fachowców i sprzedawców. Zapewne ku zdziwieniu sporej części czytających obalę tu pewien mit. „Elastyczność” czy „pół elastyczność” kleju do płytek jest określeniem umownym. Tak, nie ma normy określającej elastyczność kleju czy też badania dotyczącego tego umownego parametru.

W kontekście tego że fachowcy, czy sami Państwo dobierają klej w oparciu o parametr który funkcjonuje tylko potocznie, prawidłowy dobór kleju nabiera trochę innego wymiaru.

Co zatem? Parametr określony normą i podlegający badaniom to przyczepność do podłoża. Kleje podstawowe klasy C1 muszą spełniać warunek przyczepności na poziomie minimum 0,5N/mm2, a kleje klasy C2 minimum 1,0N/mm2. Widać gołym okiem że różnica wynosi 100% co też ma odzwierciedlenie w cenach klejów z danej klasy, ale i w przyczepności czyli trwałości.

Kolejnym parametrem określonym normą i podlegającym badaniu jest odkształcalność, czyli podatność utwardzonego materiału na deformacje (zginanie). I tak dla kleju klasy S1 możliwe odkształcenie powinno zawierać się w przedziale od 2,5mm do 5mm , a dla klejów klasy S2 powinno wynosić minimum 5mm. Do płytek wielkoformatowych stosujemy klej o najwyższych parametrach.

płytka-wielkoformatowa-gres-biały-flizowanie-kraków

Do gresów wielkoformatowych klej musi spełniać odpowiednie wymagania.

taras-granit-flizowanie-kraków

By taras służył latami trzeba odpowiednio dobrać technologię i materiały.

Jak dobrać klej do płytek.

Nie polecam samemu dobierać kleju bo na jego wybór wpływa wiele czynników, tu najlepiej poprosić o konsultację lub skonfrontować informację u kilku fachowców lub sprzedawców. Wykonując flizowanie na terenie Krakowa przy tej bazie sklepów oraz marketów zawsze udaje mi się znaleźć ofertę dla klienta atrakcyjną cenowo i spełniającą wymagania odnośnie zastosowania.Ponieważ przy konsultacjach najczęściej podaję klasę kleju a nie producenta ,by mieli Państwo jakieś rozeznanie podaję kilka objaśnień i zasad.

Kleje klasy C1 (np. C1T, C1TE, C1TF) stosujemy zazwyczaj do miejsc mniej obciążonych oraz do mniejszych formatów płytek (głównie terakoty).

Kleje klasy C2 ( np. C2 T,C2TE,C2TF) ze względu na podwyższone parametry w tym przyczepność stosujemy do gresów, w tym większych formatów, w części przypadków nadają się na ogrzewanie podłogowe oraz balkony i tarasy choć tu rekomenduję dodatkowo by były to kleje klasy S1 lub S2.

Kleje klasy S1 oraz S2 (np. C2TE S1, C2TE S2, C2TF S1...) są to kleje dedykowane na podłoża krytyczne, czyli tam gdzie podłoże poddawane jest silnym naprężeniom,silnie pracujące lub niosące problemy ze stabilnością. Ogrzewanie podłogowe, balkony, tarasy, podłoża takie jak płyty OSB czy podłoża drewniane oraz jako klej do płytek wielkoformatowych.

Kleje białe stosujemy najczęściej jako klej do kamienia oraz mozaiki,chodzi o to by nie przebarwiały przyklejanego materiału. Kleje szybko wiążące (F ) rekomenduje się również stosować do kamienia. Chodzi o to iż ze względu na szybkość wiązania zmniejszamy ryzyko powstania podciągania do materiału dodatków zawartych w kleju i powstania przebarwień.

Ze względu na filtry antyspam uprzejmie proszę w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub sms, co gwarantuje pewny i szybki kontakt.

KONTAKT:

tel: 507740632

e-mail zrb33@interia.pl

Strona wykonana i prowadzona przez ZRB Tomasz Major zrb33@interia.pl

tel 507740632 Strona zawiera informacje będące połączeniem doświadczenia zawodowego ,wiedzy zdobytej w trakcie licznych szkoleń, oraz zdjęcia będące własnością ZRB Tomasz Major.

Zdjęcia oraz teksty zamieszczone na stronie możesz kopiować oraz przetwarzać pod warunkiem podania adresu strony www.flizowanie.com