IZOLACJA pod płytki HYDROIZOLACJA

Podstawa w łazience,na balkonie,tarasie i przy okładzinach na zewnątrz.Błędy wykonania są niestety kosztowne...

IZOLACJA pod płytki, HYDROIZOLACJA.

Producenci Chemii budowlanej traktują jej zastosowanie jako wymóg prawidłowego wykonania prac. Dlaczego? Dawniej technologia flizowania łazienki wyglądała zupełnie inaczej. Kraków jest miejscem gdzie jeszcze często w starych budynkach spotyka się flizowanie na zaprawie. Do tego było ono wykonane na lastryko (terazzo), lub łazienki posiadały flizowane ściany a posadzkę stanowiło lastryko. Czasem słyszę od klientów „Panie, dawniej nie było izolacji, tylko lastryko i łazienki tyle lat służyły...”.

Jak się to ma w odniesieniu do izolacji?

No właśnie, technologia się zmieniła. Dawniej, o ile nie ukradli na budowie izolacja była, tak zwana ciężka izolacja (papa na lepiku), do tego samo lastryko nie wchłania cieczy, a w praktycznie każdej łazience była kratka odpływowa, element którego dziś w zasadzie nie ma. Wylewka cementowa chłonie wodę, fuga cementowa nie jest wodo odporna no i doszły nam tynki na bazie hydratu wapnia, potocznie gipsowe. Do tego zmieniły się takie kwestie jak stosowanie ogrzewania podłogowego, stelaże do zabudowy oraz pełne zabudowy wanien. To wszystko wymusza nowe podejście do kwestii jaką jest izolacja łazienki. System hydroizolacji z zastosowaniem bandaży elastycznych, mankietów uszczelniających, mat czy sznurów dylatacyjnych ma główny wpływ na trwałość okładzin na zewnątrz budynków i bezpieczeństwo związane z degradacją podłoży i ryzykiem zalania wewnątrz.

Temat wbrew pozorom jest skomplikowany, ilość błędów wykonawczych niestety duża, a konsekwencje złego wykonania czy doboru technologii bardzo kosztowne to też, tu polecam konsultacje ze specjalistą czy fachowcem który realnie ma wiedzę w tym temacie.

IZOLACJA ŁAZIENKI

Izolacja łazienki to oczywiście strefy mokre, czyli posadzka,strefa kabiny lub wanny, pralki,umywalki czy wc. Był by to banał, nawet dla laika, gdyby nie fakt iż niestety większość (i piszę to z pełna odpowiedzialnością) fachowców popełnia podstawowy błąd. Jeśli czytasz to jako fachowiec to weź to sobie do serca bo chodzi tu nie tylko o inwestora ale i o twoją gwarancję/ kieszeń. Prawidłowo wykonana hydroizolacja zabudowy stelaża WC powinna być wykonana ZA stelażem a nie tylko na jego obudowie. Jeśli jesteś inwestorem wymagaj od fachowca starannego wykonania w tej kwestii bo konsekwencje mogą być kosztowne.

Więcej o tym w dziale rzeczoznawca.

Ponieważ popularne i niestety często stosowane przez developerów tynki na bazie hydratu wapnia potocznie gipsowe erodują pod wpływem wody,prawidłowe wykonanie hydroizolacji w takim wypadku jest podstawą, ponieważ nawet mimo solidnego ułożenia okładziny w przypadku podciągania wody czy stałego oddziaływania wilgoci, płytki odpadną ponieważ ich podłoże się rozsypie.

izolacja-łazienki-flizowanie-kraków

Izolacja w łazience jest kluczowym elementem prac okładzinowych.

imitacja-kamienia-ogrodzenie-izolacja-pod-okładziny-zewnętrzne-flizowanie-kraków

Pomijanie izolacji na zewnątrz jest błędem,tak jak w przypadku balkonów i tarasów izolacja to podstawa.

IZOLACJA ELEWACJI i okładzin ZEWNĘTRZNYCH

To tu też trzeba?”- Tak. Czasem na elewacji, ogrodzeniach, donicach wykładanych okładziną, czy schodach wejściowych widać niezbyt estetyczne wykwity. To woda penetrująca warstwy wypłukuje związki np. soli zawarte w warstwach pod okładziną. Izolacja zapobiega temu oraz powoduje iż warstwy nie degradują na skutek zamarzania wilgoci. Koszt wykonania izolacji jest kolejnym który powinien być brany przy planowaniu inwestycji, nie mniej zawsze powtarzam klientom że pomijając już fakt iż technologia wykonania tego wymaga to lepiej wykonać prace tak jak powinny być wykonane i cieszyć się w spokoju okładzinami i ich wyglądem przez lata niż po roku czy dwóch wykonywać wszystko od nowa.

IZOLACJA tarasu, balkonu.

Ze względu na parametry i właściwości w tym wypadku rekomenduje moim klientom stosowanie hydroizolacji dwu składnikowych. Przy odpowiedniej gr. warstwy oprócz paro przepuszczalności oraz wodo odporności dzięki bardzo wysokiej elastyczności stanowią one rolę bufora potrafiącego przenieść część naprężeń powstających wskutek rozszerzalności termicznej materiałów co w przypadku tarasów i balkonów jest kluczowe.

Dobór technologii materiałowej i wykonania uzależniony jest od kilku czynników, w tym od sposobu końcowego odprowadzenia wody (obróbek blacharskich, listew)

Kluczowym elementem jest zachowanie wymaganych dylatacji lub wręcz ich wykonanie.

Do każdego balkonu czy tarasu należy podejść indywidualnie i indywidualnie dobrać technologię wykonania i materiały.

izolacja-balkonu-tarasu-flizowanie-kraków

Balkon czy taras bez izolacji nie wytrzyma długo.

odpływ-liniowy-izolacja-flizowanie-kraków

Odpowiednie spadki oraz izolacja.Odpływ liniowy to newralgiczny punkt łazienki.

ODPŁYW LINIOWY.

Coraz bardziej populary w łazienkach, jest miejscem krytycznym w kwestii hydroizolacji. Izolacja odpływu liniowego musi być wykonana idealnie zarówno jeśli chodzi o dobór rozwiązań technologicznych jak i dobór materiałów.

Z ekstremalną sytuacją mamy do czynienia gdy w strefie odpływu lub jej części jest ogrzewanie podłogowe. W dziale rzeczoznawca opisałem postępowanie w takim wypadku. W strefie odpływu liniowego izolację należy wykonać co najmniej dwukrotnie, jako izolację samej niecki oraz jako izolację właściwą warstwy spadkowej. Dopuszczalne izolacje na bazie cementowej, hydroizolacja dwuskładnikowa oraz jednoskładnikowa jak również płynna folia. Czasem niezbędne jest włączenie technologii epoksydowej do prawidłowego wykonania prac.

Ze względu na filtry antyspam uprzejmie proszę w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny lub sms, co gwarantuje pewny i szybki kontakt.

KONTAKT:

tel: 507740632

e-mail zrb33@interia.pl

Strona wykonana i prowadzona przez ZRB Tomasz Major zrb33@interia.pl

tel 507740632 Strona zawiera informacje będące połączeniem doświadczenia zawodowego ,wiedzy zdobytej w trakcie licznych szkoleń, oraz zdjęcia będące własnością ZRB Tomasz Major.

Zdjęcia oraz teksty zamieszczone na stronie możesz kopiować oraz przetwarzać pod warunkiem podania adresu strony www.flizowanie.com